GÜNDEM 2.12.2021 02:16:00 0

Vekil Çolakoğlu’ndan bölgemizdeki projelerle ilgili dikkat çeken notlar

Çilek Haber gazetesi Atilla Yaman, Ankara'da, AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu ile röportaj yaptı...

Çilek Haber gazetesi imtiyaz sahibi Atilla Yaman, Ankara temaslarında, AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu ile röportaj gerçekleştirerek, bölgemizle ilgili birçok kesimi ilgilendiren önemli notlar edindi.

(Atilla YAMAN-özel haber- Ankara)

AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu, Çilek Haber imtiyaz sahibi Atilla Yaman’a yaptığı açıklamalarda, şu detaylara yer verdi:

“Karadeniz Ereğli’de özellikle üniversite yapımıyla ilgili bizler arsa sıkıntısının çözümüyle ilgili belirli yol kat ettik. Bunun akabinde bu konuyla ilgili destekçi olacak, sponsor olacak iş adamlarımızla görüşmelerimiz sonucunda belirli bir noktaya geldi. Üniversitenin fakülte binalarının projeleri çizildi. Mimarlık projesindeki bazı noksanlıklar giderilerek son halini alacaktır. Arsa problemi çözüldü. İnşallah Ereğli’mize üniversite binası kazandıracağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Baştan ne söylediysek aynısı geçerlidir. Rektörümüzle yaptığımız görüşmeler sonucunda da Ereğli’de buna ihtiyaç olduğu vurgulanmıştır.”

‘2022 YILINDA TAMAMLANACAK’

“Spor Bakanımız geldiğinde Zonguldak bölgesinde ilk önce Ereğli’ye Kredi Yurtlar Kurumu binası yapılması kararı verildi. 2022 yılında temeli atılarak aynı sene içerisinde tamamlanıp faaliyete geçerse Ereğli için üniversite tercihleri konusunda da bir kazanım olacaktır. Bu yatırımın sadece öğrenci çekmenin yanında ilçe için bir katma değer olacağını düşünüyoruz. Pandemiden kaynaklı bazı projelerimizde gecikmeler olmuştur. Ancak artık normale dönmeye başladık ve daha önceki açıklamalarımız geçerlidir.”

‘HASTANENİN YANINA MODERN DİŞ HASTANESİ’

“Karadeniz Ereğli Diş Sağlığı Merkezi belirli bir yerde faaliyet göstermektedir. Mevcut binası kendi mülkleri değil, oradaki bina kiradır. Bildiğim kadarıyla 23 ya da 24 diş hekimi görev yapıyor. Biz Gülüç Beldesinde bir Diş Hekimi Merkezi kazandırmayı planlıyorduk ancak Sağlık Bakanlığı en son Türkiye’deki afetler özellikle dere yatakları kıyısındaki sel felaketinden dolayı Gülüç’teki yeri uygun bulmadı. Bizlerde hemen harekete geçerek Ereğli Devlet Hastanesinin bünyesindeki bir araziyi tavsiye ettik. O arazi üzerinde zemin etüt çalışmaları yapıldı. Projenin tamamlanması, ihalesi, yapım işi varken ilçeye kendi mülkü ile kalıcı Diş Hekimi Merkezi kazandıracağız. Önemli olan arazinin tespit edilmesiydi.”

‘ZONGULDAK’IN İKİNCİ BÜYÜK HASTANESİ KDZ. EREĞLİ’DE’

“İlçede ikisi özel hastane olmak üzere üç hastane vardır. Devlet Hastanesi merkezden birkaç kilometre uzakta. Tüm standartlara uygun 500 yataklı hastane. Merkez yakınındaki özel hastanelerin acil servislerinden zaten tüm vatandaşlarımız yararlanmaktadır. Devletle anlaşması olan hastanelerim birimlerine Devlet ödemeler yapıyor. Merkezden uzak diye düşünmeyelim. Ereğli’nin büyük bir hastane ihtiyacı vardı.

Yeni Devlet Hastanesi Zonguldak’ın ikinci büyük, “B”  hastanesidir. Ayrıca, sürekli ulaşım vardır merkezden de çok fazla uzak değildir. Sonuçta geniş bir araziye ihtiyaç vardı. Hastane en uygun yere yapıldı ve bölgedekilerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.”  

‘BUTİK HASTANE SİSTEMİ KALDIRILDI’

“Bir önceki dönemde Sağlık Bakanlığımızın yatırım programlarında Butik Hastane adı altında bir çalışma vardı. Sağlık Bakanlığının politikaları çerçevesinde Butik Hastane sistemi kaldırıldı.

Zonguldak’ta, merkez, Çaycuma ve Ereğli merkeze olmak üzere üç noktaya butik hastane yapılması planlanıyordu. Sağlık Bakanlığı, Devlet Hastanesi projelerini bırakarak, Devlet Hastanesi projelerine ağırlık verdi. Devlet Hastanesi konusunda, vatandaşlarımızdan bize iletilen bir sıkıntı yok.”

‘TTK İŞÇİ ALIMI’

“Türkiye Taş Kömürüne en son Çalışma Bakanımız Vedat Bilgin’in Zonguldak’ı ziyaret ettiğinde bizde kendisine işçi alımı konusunu ilettik. Tabi ki TTK bünyesinde emekli olan birçok işçimiz var. Üretim artışının tekrar sağlanması için yüzlerce işçi ihtiyacımızın olduğunu Çalışma Bakanımıza ilettik. Bunun hemen akabinde,  Enerji Bakanımızla da görüşmelerde bulunduk. Bu bütçe meselesidir. İnşallah 2022 yılında Maliye Bakanlığı ve Enerji Bakanlığında yapılan çalışmalar sonucunda, bizimde taleplerimiz TTK’ya işçi alınarak eksiğin tamamlanması ve üretim artışının gerçekleştirilmesine yöneliktir. “

ERDEMİR

“Şuan da Erdemir’e alımlar devam ediyor. Bilindiği üzere Zonguldak ve ilçelerinden işçi alımı için yapılan müracaatlar sonucunda iş arayan gençlerimiz belli bir mülakata tabii tutuldular. Kurumun ihtiyaçları çerçevesinde aylık 50, 100 kişi alınıyor ve bu süreç devam ediyor. Bu konuda herhangi sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.”

SALGIN SÜRECİ

“Korona virüs birçok ülkede maddi ve manevi sıkıntılara yol açmıştır. Normale dönmeye başlasak ta pandemi devam etmektedir. Hükümetimiz salgın sürecinde esnaflarımıza yardımcı oldu. Bütün esnaflarımıza geri dönüşümü uzun, sıfır faizli kredi imkânları sunuldu.  Bununla birlikte çalışanlara da yarım zamanlı kısa çalışma ödeneği verildi. Vergi ödemelerinin indirimi ve ertelemesi yapıldı. Vergi yapılanmalarından, kredilerden ve kısa çalışma ödeneklerinden milyonlarca kişi faydalandı. Ayrıca, konuyla ilgili imkânlardan yeterince yararlanamayan, çeşitli prosedürlere takılan kişilerle de sıkıntılar konusunda bire bir görüşebiliriz.”