GÜNDEM 3.12.2021 12:24:00 0

TUNÇ’TAN 4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ MESAJI

TUNÇ’TAN 4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ MESAJI

TUNÇ’TAN 4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ MESAJI
TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle yayımladı mesajında, “hükümetimiz döneminde dünyanın en zor mesleğini icra eden, hayatlarını riske atarak, yerin yüzlerce metre altında geçimlerini kazanmaya ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya çalışan madencilerimizin çalışma hayatını kolaylaştırdık, sosyal güvencelerini güçlendirdik, maden kazalarının önlenmesi için önemli adımlar attık.” Dedi.
Milletvekili Tunç Madenciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında; “4 Aralık tarihi önce Anadolu’da, ardından Avrupa’da ve daha sonra tüm dünyada Madenciler Günü olarak kutlanmaya başlamıştır. Madencilik, tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde çok önemli yer tutmuştur. 18. yüzyılda Avrupa‘da gerçekleştirilen sanayi devriminde, kömür ve demirin önemini yadsımak mümkün değildir. İnsanın yaşamını sürdürülebilmesi ve refah düzeyinin yükselmesi bakımından belirleyiciliğini koruyan, madencilik sektörü dün olduğu gibi bugün de milletler için vazgeçilmez konumunu sürdürmektedir.” Dedi.
Maden işçilerimize önemli düzenlemeler yaptık
Milletvekili Tunç, Ülkemizin kalkınmasında tartışılmaz öneme sahip olan madenlerimizin gün yüzüne çıkartılmasında en büyük pay şüphesiz madenci kardeşlerimizindir. Bölgemizde yaygın olan maden sektöründe çalışan işçilerimizi yakından ilgilendiren düzenlemelerin AK Parti hükümeti tarafından gündeme getirilerek Madencilerimizin çalışma şartlarını kolaylaştıran, iş güvenliğine yönelik tedbirleri artıran, madencilerimizin haftada iki gün tatil yapabilmesi için çalışma süresinin günlük 7,5 saati, haftalık 37,5 saati aşamayacağına yönelik önemli düzenlemeler yapıldığını, yer altında çalışan madencilerimize haftada iki gün tatil yapma hakkının verildiğini, Maden sektöründe çalışan tüm işçiler için ”50” olan emeklilik yaşının “43” olarak yeniden düzenlendiğini, Maden işçilerinin çalışma, emeklilik şartlarına yönelik düzenlemelerin yanısıra ücretlerinde de iyileştirilmelerin yapıldığını söyleyerek, Linyit ve Taşkömürü çıkaran madencilere ödenecek ücret miktarı asgari ücretin iki katından az olamayacak şekilde yeniden düzenlendiğini ifade etti.
Milletvekili Tunç, “Her türlü tehlike ve zorluğu göğüsleyerek mücadele veren, ekmeğini yerin yüzlerce altında çalışarak çıkarmaya çalışan madencilerimize 4 Aralık Dünya Madenciler gününde, kazasız belasız, huzurlu ve sağlıklı bir çalışma hayatı diliyor, hayatlarını kaybeden tüm maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, fedakâr ailelerine başsağlığı diliyorum.” Dedi.