GÜNDEM 15.09.2021 15:04:00 0

Ölçü ve tartı aletlerinin damga süreleri ve terazi doğrulukları denetimleri yapıldı.

Akçakoca Belediyesi tarafından ilçe genelindeki esnaflara ölçü ve tartı aletlerinin damga süreleri ve terazi doğrulukları denetimleri yapıldı.

Akçakoca Belediyesi tarafından ilçe genelindeki esnaflara ölçü ve tartı aletlerinin damga süreleri ve terazi doğrulukları denetimleri yapıldı.

Akçakoca Belediyesi, Akçakoca Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe merkezi genelinde ölçü ve tartı aletlerinin yasal kriterlere uygunluğunu denetimi yaptı.
Akçakoca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, fındık alım satımı yapan dükkanlarda hassas kantar denetimi gerçekleştirdi.
Bölgenin önemli geçim kaynağı ürünlerden biri olan fındığın alım satımında üreticinin mağdur olmaması için Akçakoca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekipleri  hasat zamanında harekete geçti. İlçe merkezinde fındık alım satımı ile uğraşan tüccarları tek tek inceleyen Zabıta ekipleri, özellikle hassas kantarlardan yaşanan haksızlığın önüne geçmek için denetimlerini sıklaştırdı. 3516 sayılı Ölçü ve Ayar Kanunu kapsamında yürütülen denetim çalışmalarında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından temin edilen hassas ağırlıklarla alış verişte kullanılan terazi ve kantarların kontrolleri yapıldı.
Akçakoca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, özellikle korsan fındık tüccarlığı yapan kişilere karşı dikkatli olunması gerektiğini belirterek, kantardan kilo çalımı yapıldığını ve bilindik esnaflarla çalışılması gerektiğini kaydetti. Zabıta ekipleri, fındık hasat zamanı boyunca alım satım yapan esnaflara denetimler yapacaklarını da belirtti.