GÜNDEM 27.09.2022 16:06:00 0

Okul binaları boşaltılmaya başlandı…

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, yıkımına ya da güçlendirilmesine karar verilen okul binalarında taşınma işlemine başlandı.

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde, yıkımına ya da güçlendirilmesine karar verilen okul binalarında taşınma işlemine başlandı.

Alınan bilgilere göre, İlçenin en köklü okulları arasında yer alan ve Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarınca 1969’da inşaatı tamamlanan ve ‘İlkokul’ olarak eğitime-öğretim hizmetine giren Cumhuriyet Orta Okulu’ndaki eşyaların taşınma işlemi başladı.

Binadaki dolap, masa, sıra gibi malzemeler traktörlere konularak, okulun ek binasındaki depoya yerleştiriliyor.

Binanın yıkımı ya da yeni inşaatının başlamasına yönelik ise henüz her hangi bir açıklama yapılmadı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü kararıyla; Zonguldak genelindeki bazı okul binalarının yanı sıra Karadeniz Ereğli’de de, Cumhuriyet Ortaokulu ile Turgut Reis İlkokulu ek binalarının yıkımına, İzmirlioğlu İlkokulu, İsmet İnönü İlkokulu, Ormanlı İlkokulu, Ereğli Lisesi, Ereğli Anadolu Lisesi, Ereğli Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nde güçlendirilmesine karar verilmişti.

VELİLER TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Alınan karar üzerin eğitimde yaşanacak aksamalara karşı öğrenci velileri ise tepki göstermişti.

Zaman zaman çeşitli açıklamalarda bulunan veliler, kararın zamansız olmasının yanı sıra, oluşan belirsizlik ve yeniden ikili eğitim-öğretime geçilecek olmasından duydukları endişeleri dile getirmişlerdi.

Diğer yandan velilerin ve bazı siyasi partilerin, ilçedeki atıl durumda ya da derslik boşluğu bulunan okullara yönlenilmesi yönünde de açıklamaları olmuştu.

Tüm bu tepki ve açıklamalara karşı ise her hangi bir adım atılmaması dikkat çekmişti.