GÜNDEM 2.12.2021 02:03:00 0

Milletvekili Uçar, tarih vererek istihdam sayısını açıkladı

Çilek Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Atilla Yaman'ın, AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar ile yaptığı röportajından notlar...

(Atilla YAMAN – Ankara- özel haber)

Karadeniz Ereğli ilçesinde yayınlanan Çilek Haber Gazetesi ve Çilek Haber internet portalı imtiyaz sahibi Atilla Yaman, AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar ile yaptığı röportajda, Zonguldak ve ilçelerinin gündemiyle ilgili önemli bilgiler edindi. Ekonomik kalkınma projeleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Milletvekili Uçar, TTK, tersaneler ve Filyos projeleriyle ilgili detaylar verdi.

Çilek Haber Gazetesi ve haber portalı imtiyaz sahibi Atilla Yaman, Ankara ziyaretinde, TBMM’de, AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar ile söyleşi gerçekleştirdi. Kdz. Ereğli, Çaycuma, Kilimli ve Zonguldak’ta yapılan ve yapılacak olan projelerle ilgili bilgiler veren Vekil Uçar, ekonomi, istihdam, sağlık, eğitim, yol ve pandemi konularıyla ilgili bilgiler verdi.  Karadeniz Ereğli Tersaneler Bölgesi’nin 2 ila 3 yıl içerisinde canlanacağını vurgulayan Milletvekili Uçar, bin 500 ila 2 bin arasında istihdam sağlanacağını belirtti. Uçar, ERDEMİR ve TTK’ya işçi alımlarının da devam edeceğini söyledi.  

Haber MerkeziAK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, proje faaliyetlerinin yerinde incelenmesinden yana olduğunu, belirli aralıklarla çalışmaların yapıldığı yerlere geldiğini belirtti. Son 3 senedir bakanlarında Zonguldak’a ziyaretler gerçekleştirerek, çalışmaları yakında takip ettiğini, vatandaşları dinlediğini kaydeden Uçar, Zonguldak yöresini ilgilendiren şu önemli açıklamalara yer verdi:

Son üç yıldır Zonguldak bölgesini çeşitli bakanlarımız ziyaret etti. Özellikle, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Ulaştırma Bakanımız sorunlu alanlarla ilgili eksikliklerin tamamlanması noktalarında çok yakinen ilgileniyorlar. Bizde bölge milletvekilleri olarak sıkıntıları, eksiklikleri takip ederek, gidermeye çalışıyoruz. Yapılan ve yapılacak çalışmaları takip ediyoruz.

Bir konunun yerinde incelenmesi gerekiyor. Sanal ortamda bu durumu yeterince anlayamıyorsunuz. Bizde sık şekilde bölgeye gelmeye çalışıyoruz. Sorunların yerinde tespiti hususunda, bakanlarımızın da ilimize ve ilçelerine gelmesi önem arz ediyor. Geçtiğimiz haftalarda da biliyorsunuz Gençlik ve Spor Bakanımız Zonguldak’taydı. Yine Çalışma Bakanımız geldi. Tersaneler Bölgesi Ereğli ilçemizin istihdam açısından atıl yerlerin aktif hale gelmesi konusunda bir süreç yaşıyoruz. Bu anlamda daha önce Ereğli’de yapmış olduğum görüşmelerde de bunları dile getirdim. Tahsisi iptal edilen dört tane tersane var orada. Liman ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü yerlerle ilgili çalışma yaptı ve bir tanesini ihaleye çıkardı. Önümüzdeki günlerde buranın ihalesi de yapılacak. Burada genel anlamda mevcut devam eden işletmeler ve tahsisi iptal edilip te yeniden faaliyete geçecek işletmelerle ilgili de bizim kanaatimiz geçen hafta sanayi odası başkanımızda bizim yanımızdaydı. Tersaneler bölgesindeki bir firmamızın da, yeni bir ortak bulup daha güçlü şekilde piyasaya girmesidir. Hatta daha önceden birkaç tane iş sözleşmesi yaptığını da biliyoruz.”

“İKİ YIL İÇERİSİNDE TERSANELER BÖLGESİNDE İSTİHDAM EDİLEN KİŞİ ÜÇ BİNİ BULABİLİR”

“Umut ediyoruz ki, tersaneler bölgemizin 1-2 yıl içerisinde yaklaşık 2500 -  3 bin istihdam ortamı oluşturacak bir çalışma içerisinde olduğunu biliyoruz. Bizde bu konuyu yakından takip ediyoruz. Diğer firmalarımızda maalesef küresel ekonomik krizden dolayı iş alamamışlardı. Siparişleri iptal edilmişti. Yeni yeni iş almaya başladılar. O bölgede çok ciddi istihdam sağlayacak projeler var.”

FİLYOS LİMANI PROJESİ ve ZONGULDAK’ a ETKİSİ  

“Bölgemizin yanı sıra ülkemizi de ilgilendiren büyük yatırımlardan biri Filyos’ta yapılan projedir. Türkiye Petrollerinin Filyos’ta yapmış olduğu bir yatırım var. Türkiye Petrolleri Karadeniz Ereğli’deki tersaneler bölgesinin yetkilileri ile iletişim kurarak, yapılacak işlerin tersanelerden yapılacak hizmetlerin o bölgeden alınmasıyla ilgili görüşmeler yaptırdık. Bu konuya sıcak bakılıyor. Burada yapılacak bütün çalışmalarımızın ilçedeki tersaneler bölgesinde yapılmasıyla ilgili olumlu bir kanaat var.

Filyos limanı tamamlandıktan sonra Zonguldak limanındaki lojistik faaliyetlerini Filyos limanından yapacaklar. Zonguldak limanında da farklı bir çalışma içerisinde olunabilir. Mesela, Zonguldak limanına yat limanı olabilir. Ro ro gemilerinin oradan devam etmesi olabilir. Ancak, kömür, demir, çelik gibi lojistik faaliyetlerin Filyos limanından yapılması gerekir.”  

“EN GEÇ 2024 YILINA KADAR YOL SORUNU ÇÖZÜLECEK”

“Zonguldak ile Filyos beldesi arasındaki mesafe 30-35 kilometredir. Yol çalışmaları ile mesafe çok kısalacaktır. Yol projesi Kilimli’ye kadar bitirildi. Geçen hafta ulaştırma Bakanı ile yaptığımız görüşmeler sonucunda, Muslu ile Filyos arasındaki yolunda bugünlerde ihalesi yapılacak. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde, Zonguldak -  Filyos arasında yol sorunu tamamen çözülüyor, mesafe 15 dakikaya iniyor.  

Buradaki lojistik faaliyetlerin Filyos’a kaymasının Zonguldak açısında ekonomik olarak sıkıntılar olur gibi bir takım algının içerisine girmek doğru değil. Filyos’ta Zonguldak’ın bir parçası. Çaycuma ilçesinin beldesidir. Tersaneler bölgesi, Zonguldak, Filyos limanı bir bütündür ve Zonguldak’ın çevresinde öbeklenmiş yatırımlardır.”

TTK… ERDEMİR… TERSANELER ve BİNLERCE İSTİHDAM…      

“Kandilli’de Er Madencilik’ in bir projesi var. Er Madencilik yaklaşık bir –bir buçuk yıl sonra üretime başlayacağı ve 500-600 istihdam sağlayacağı bize söylenmiştir. Diğeri de, Erdemir’in işçi alımıyla ilgili süreç başladı. Birkaç ay içerisinde, 250-300 civarında personel alımı yapıldı. Bu devam etmektedir ve 2022-2023 yılında da istihdam sağlanması devam edecek.

Tersaneler bölgesindeki Kdz. Ereğli TSO Başkanı arkadaşımızda bunu açıkladı ek olarak 1500- 2 bin istihdam sağlanacak. Zaten yaklaşık bin kişi çalışıyor. Bu sayı 2 bin 500 ve 3 bine ulaşacak. Kandilli’de, Er Madenciliğin alacağı 500-600 kişi de istihdama katkı sağlayacaktır. Erdemir, yatırımlarına ve yeni birimlerine bağlı olarak zaten 2024 yılına kadar 1500 işçi alacağını dile getiriyor.   

TTK’nın işçi alımı ayrı bir konu. Sayın Bakanımız yakın zamanda Zonguldak’a ziyarete geldiğinde de dile getirdi. Türk-İş Başkanımızın da oradaki açıklamasına bağlı olarak üretim ayağında emekli olan kadar bir işçi alınması bir çalışma mevcut. Bunun planlamasını yapıp, bakanlıklara taşıyacağız. Bu anlamda Kandilli’ye ne kadar işçi düşer, bunun kararını kurumun yöneticileri belirleyecek.”

KDZ. EREĞLİ GÜNDEMİNDEN DÜŞMEYEN CAMİ KONUSU

Aylardır Karadeniz Ereğli’nin gündeminden olan Kent Meydanı Projesinin içerisinde yer alan cami konusuna da değinen Milletvekili Hamdi Uçar;

“Belediye başkanının bu cami konusundaki tavrını yakından görüyorsunuz. Hayırsever vatandaşlarımızın bu caminin yapılması konusundaki heveslerini heyecanlarını da biliyoruz. Ancak yer konusunda bir sıkıntı var. Oradaki malum yerle ilgili de, sayın valimizin başkanlığında milletvekillerimizle birlikte konuyu işledik, dile getirdik.  Ereğli’ye bir eser kazandırmak istiyoruz. Duruma sadece ibadet yeri olarak bakmamak gerekiyor. Dünyanın her yerinde mabetler şehirlerin meydanlarındadır. Oralar turizm amacıyla da kullanılır. Çevre düzenlemesiyle,  otoparkıyla kentin meydanlarında olur bu tip projeler “ dedi.

 BUTİK HASTANE KONUSU

Şehir merkezinde küçük bir butik hastane yapılası konusu daha önceden gündeme getirilmişti.  Ancak sağlık Bakanlığı, gündeminden butik hastaneleri çıkararak, Devlet – Şehir Hastanelerinin yaygınlaştırılması konusuna ağırlık verdi. Konuyla ilgili bilgiler veren Milletvekili Uçar; “Butik hastaneler çok verimlide olmuyor. Butik hastanelerde branş sıkıntısı oluyor. Bir hastaya birden fazla branştaki doktorun bakması gerekebiliyor. Ayrı ayrı yerlerde olması çokta verimli olmuyor. Hepsinin bir kampus içerisinde olması gerekiyor. Buna bağlı olarak şehir hastaneleri yapılıyor “ şeklinde konuştu.

MİMARLIK FAKÜLTESİ

“Ereğli’de yapılacak fakülte binalarının hızlı bir şekilde bitirilip, Mimarlık fakültesi konusunda eğer Zonguldak’a yapılmayacaksa Ereğli’nin çeşitli birimlerinde Mimarlık fakülte binasının ilçeye yapılması hususunda rektör hocamızın da, ilgili arkadaşlarımızın da bir kanaati var. Önceliğimiz bizim dağınık olan fakültelerimizin bir yerde toplanması. Yoksa Mimarlık fakültesi burada olsun, şurada olsun tartışmalarına girilmesinin gereği ve faydası yok.”

2023 HEDEFLERİ YATIRIMLAR

Yatırımlar konusunda Ağız ve Diş Sağlığı Merkeziyle ilgili mevcut Devlet Hastanesi’nin yanında projemiz var. Diş hastanesi var ancak kendi yeri değil, kira. Daha donanımlı şekilde Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi yanında ek bina olarak Ağız ve Diş Merkezi yapılacak. Bu projenin önümüzdeki günlerde ihalesi yapılarak, inşaatına başlanması planlanıyor.

Bütün anlattığımız projeler bölge için önceliğimizdir ve takip edilmektedir. Yoksa biz seçime gideceğiz, yapalım, bitirelim değildir.”

PANDEMİ…

Soru üzerine salgın süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Vekil Uçar, şunları kaydetti;

 “Pandemi sürecinden birçok kesim-sektör etkilendi. Sadece Türkiye değil dünya geneli etkilendi. Salgın bitmese de aşıların bulunması ile normale dönüldü. Kısıtlamalar kaldırıldı. Çok dikkatli olmalıyız. Her gün binlerce yeni vaka çıkıyor ve can kayıpları yaşanıyor. Devletimiz pandemi sürecinde de esnaf ve çalışanlara destek olmuştur. Her gün 300-350 bin arasında test yapılıyor. Testlerin yıllık maliyeti bir buçuk milyar dolar civarında maliyeti var. Hala çok ciddi paralar harcanıyor. Birçok ülkede hem maddi hem psikolojik olarak etkilenildi. Bu süreç maddi ve manevi kayıplara neden oldu ve olmaya devam ediyor. “