GÜNDEM 2.12.2021 01:38:00 0

Milletvekili Polat Türkmen'den gazetemize özel açıklamalar...

AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, Çilek Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Atilla Yaman’ın sorularını yanıtladı. Vekil Türkmen, projelerden istihdama çok önemli açıklamalar kaydetti...

“ERDEMİR GÖZ BEBEĞİMİZDİR…”

YÜZLERCE KİŞİYE İSTİHDAM KAPISI…

“ÜÇÜNCÜ OSB KURULACAK…”

“EREĞLİ’NİN HASTANE İHTİYACI YOKTUR ÇÜNKÜ…”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, Çilek Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Atilla Yaman’ın sorularını yanıtladı. Milletvekili Türkmen’in TBMM’deki ofisinde gerçekleştirilen röportajda bölge gündemini ve projeleri değerlendirildi.

(Atilla YAMAN – Ankara- özel haber)  

AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, birçok konuyla ilgili detaylar vererek, çok önemli açıklamalar kaydetti.

Gazeteci Atilla Yaman ve Milletvekili Polat Türkmen’in geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen söyleşisinin detayları şöyle;

"Karadeniz Ereğli'deki yatırımlarla ilgili üzerinde durduğumuz konulardan biride üniversitenin fakülte binaları konusudur. Bütün statüler bitti. Fakültelerle ilgili son aşamaya gelinmiştir. En yakın zamanda yapımlarına başlanacaktır. Diğeri de hükümet konağı ve emniyet müdürlüğü binalarıyla ilgili TOKİ başkanlığıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. TOKİ başkanlığı gündemine almıştır. En yakın zamanda başlatmış olacağız.”

TERSANELER BÖLGESİ…

“Tersanelerle ilgili de, birkaç tersane sahibi de orada yükümlülüklerini yerine getiremedi. Tersaneler bölgesine yeni müracaatlar olmuş. Onların neticeleri bekleniyor. Prosedürler tamamlandıktan sonra daha verimli, istihdama yönelik tersaneleri çalıştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak neticede bu ticaret ve ticaretin gereği ne ise onlar yerine geliyor, getiriliyor.”

EREĞLİ-DEVREK YOLU 2023 YILINDA…

“Bir diğer konu, Ereğli- Devrek arasındaki yoldur. Önemli yollardan biridir. Bu yolu 2023 yılında yapmayı düşünüyoruz. Daha doğrusu bakanlıkla görüştüğümüzde bu tarihi verdiler. İhalesi Bayburt inşaata verilmiş. İnşallah belirtilen tarihte tamamlamış olacağız. Çalışmaları takip ediyoruz. Ereğli’mizin bir de çevre yolu projesi var. Bu projelerin hepsini takip etmekle birlikte hepsinin aynı zamanda olması da beklenmemelidir. Bu saydığım projeler, en kısa zamanda olması planlanan faaliyetlerdir.”

DİŞ HASTANESİ

“Diş hastanesi çalışmamız var. Onunla ilgili de son aşamaya gelindi. Devlet Hastanemizin yanında ek yapılması planlanıyor. Mevcut hastanenin yanına ek bina olarak yapılacak. Oda sonlanma noktasına gelmiştir. Gelişmeler oldukça kamuoyuna duyuracağız”

YENİ OSB ÇALIŞMALARI…

“Karadeniz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası'nın takip ettiği, bizimde önderlik ettiğimiz bağımsız bir üçüncü Organize Sanayi Bölgesi (OSB) çalışmalarını devam ettiriyoruz. Ereğli ve Alaplı'da birer tane var. Ereğli'de, ikinci OSB yapılması çalışmaları sürüyor. Köy yollarında çalışmalarımız devam ediyor. Alaplı ilçemizde de, Gümeli beldesinde de köy yollarımız asfaltlanıyor.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı beldesinde, Temmuz 2021'de sel felaketinden kaynaklanan sıkıntılarımız vardı. Onları da, bakanlıklarımızın ve devletin sayesinde sorunları çözüyoruz."

"EREĞLİ'NİN HASTANE İHTİYACI YOK"

Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesinin merkeze uzak olmasından dolayı, daha önce gündeme gelen şehir merkezi yakınında butik hastane yapılıp-yapılmayacağı konusundaki soruya;

"Karadeniz Ereğli'nin hastane ihtiyacı yoktur" diyen Milletvekili Türkmen, şöyle devam etti: "İlçede iki tane özel hastane var. Devlet Hastanesi zaten tüm standartlara uygun. Ayrıca, sağlık birimleri de mevcut. Bu saatten sonra Ereğli'nin hastane ihtiyacının olmadığı görülüyor. Yeni 500 yataklı Devlet Hastanesi yapılınca bu ihtiyaç ortadan kalkmıştır. Zaten Devlet Hastanesinin yanına Diş Hastanesi de yapılacak. Diş hastanesi zaten var ancak kirada. Şimdi ek bina ile kendi yeri olacak.

Sağlığı kimse tekelleştirmiş değildir. Acil olan her şeyi kart dahil olmak üzere 9 tane birimin hizmetini zaten özel hastaneler ücretsiz yapmak zorunda. Devlet onların karşılığı olan ücreti zaten ödüyor. Özel hastanelere ödenen ücretlerde Sağlık Bakanının açıklamasına göre yakında yükseltilecek. Vatandaşlar özel hastanelerin 9 polikliniklerinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır ve bu ücret Devlet tarafından ödenmektedir. Bütün birimler geçerli olsun dendiğinde zaten o zaman özel hastanenin de bir özelliği kalmıyor."

TTK-İŞÇİ ALIMI…

TTK'ya işçi alımı konusunda da kısa değerlendirmelerde bulunan Vekil Türkmen, "Çalışma Bakanımız yakın zaman önce oradaydı. Enerji Bakanımızla da bu konuyu görüşüyoruz. İhtiyaç olan işçi sayısıyla ilgili Çalışma, Enerji ve Maliye Bakanlığı olmak üzere üç bakanlık ilgilenmektedir. Bizde bu konuda, eksik olan işçi sayısı konusunda bakanlıklarımızla iletişim halindeyiz" dedi.

‘ERDEMİR, GÖZ BEBEĞİMİZDİR - İŞÇİ ALIMLARI DEVAM EDECEK’

“Erdemir ülkemizin göz bebeği olan bir kurumdur. Oyak yönetimi başarılı işlere imza atıyor. Farklı sektörlerde de başarılı hizmetler veriyor. Onun için tebrik ediyoruz. Erdemir'e işçi alımı için başvurular olmuştur. 500 kişi alınacaktır. Mülakat sonuçlarına göre alımlar yapılıyor. Genel Müdür Süleyman Savaş Erdem beyin verdiği bilgiye göre önümüzdeki yıl itibariyle de 500 işçi alınacağı düşünülüyor.

Demirçelik enstitüsü günümüzde çok iyi üretimler yapan ve bu yaptığı üretimleri birçok ülkeye ihraç eden bir sektör. Bu sebeple belirli aralıklarla bu girişimleri devam ettireceğini düşünüyorum."

Atilla Yaman'ın, “Ana üretim hatlarında, sosyal hizmetlerde, destek hizmetlerinde çalışan bir süredir kadro bekleyen Oypalı işçilerimiz var. Bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı?” Sorusunu değerlendiren Milletvekili Polat Türkmen, şöyle devam etti:

"Oypa'nın ek şirketlerinde çalışan arkadaşlar içinde geçerli olmak üzere yeni koyulan çeşitli kriterler var. Erdemir yönetimi tarafından belirlenen kriterlerden biri de 25 yaş sınırıdır. Metalurji ve elektrik-elektronik teknikeri şeklinde de meslek kriterleri mevcuttur. Bu kriterler yeni birimlere gençlerin alınasına yöneliktir. Lakin Erdemir yönetiminden de bu konuda ricacı olarak, Oypa bünyesinde çalışan ve bu şartlara uyumlu kardeşlerimizin de dahil edilmesi konusunda öneride bulunduk ve olumlu olarak karşıladılar. Ancak hepsini etmeleri mümkün değil. Yaş sınırını geçenler var. Yeni birimlerde şartlara uygun genç kişilerin çalıştırılması planlanmıştır. Böylece istihdam da sağlanmış oluyor. İstihdamın sağlanması ve insan kaynaklarının daha verimli kullanılması için genç yaşta personel alınıp, uzun süre emekli oluncaya kadar kalıcı hale getirilmesi planlanmıştır."

PANDEMİ SÜRECİNDEKİ YARDIMLAR

Türkiye'de, Korona virüs salgınının başladığı Mart 2020'den yana gerçekleştirilen yardımlarla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Polat Türkmen;

"Sosyal Devlet anlayışı kapsamında sosyal yardımlarımız artarak sürmektedir. Gerek sel felaketi gerekse işsiz kalanlara Devletimiz gerekli desteği sunmaktadır. Pandemi döneminde, Cumhurbaşkanımızın işten çıkarmama kararı vardı. İhtiyaç sahiplerine sosyal yardımlarımız belirli aralıklarla yapılıyor. İşçilere kısa çalışma ödenekleri yapıldı. Kira yardımları devam ediyor. Kısa çalışma ödenekleri uzatılmıştı. Ancak normale dönünce kesildi. İşyerleri açık. Kapanma dönemlerinde bu tür yardımlar yapılıyor" şeklinde konuştu.

65 YAŞ VE ÜSTÜ VATANDAŞLARIN HALK OTOBÜSLERİNE ALINMAMA KONUSU

Çilek Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Atilla Yaman, Ankara temaslarında, Karadeniz Ereğli ilçesinde bir süredir yaşanan probleme de dikkati çekerek, pandemi döneminde otobüsçülerin yeterince iş yapamaması ile 65 yaş ve üstü vatandaşların özel halk otobüslerinden serbest biniş haklarından yararlanamama konularına da değinerek, durumu vekillerle paylaştı.