POLİTİKA 24.11.2021 00:39:00 0

Fırıncılardan açıklama... 'Birde bizi dinleyin'

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 400 gram ekmeğin 4 liradan satılması ile ilgili olarak çıkan GİZLİ ZAM haberlerine yönelik fırıncı esnafından açıklama geldi.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 400 gram ekmeğin 4 liradan satılması ile ilgili olarak çıkan GİZLİ ZAM haberlerine yönelik fırıncı esnafından açıklama geldi. 

Fırıncılar tarafından yapılan açıklamada son günlerde ekmek yapımında kullanılan malzemelere gelen zammın ardından bu durumun vazgeçilmez olduğu ifade edildi. Ekmek Fırını sahiplerinden Nurullah Uzun, un, yakıt ve diğer malzemelere gelen zamların bellerini büktüğünü Nisan ayında aldıkları 50 kiloluk unun fiyatının gelen zamla birlikte 385 liraya çıktığını, Nisan ayın da 450 lira olan katı yakıt odununun bin 100 liraya yükseldiğini ifade etti. 

Ekmeğe zam yapmadıklarını ve maliyet fiyatları ile ilgili de devletten kendilerine yardım edilmesini de isteyen Nurullah Uzun “ Tüm maliyetlere %250’ye varan oranda astronomik zamlar geldi. Elektrik, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamları hesaba bile katmıyoruz. Un ve odun aldı başını gitti. Un ’un 50 kg’lık çuvalı 145 TL’den 385 TL’ye, Maya’nın fiyatı 110 TL’den, 150 TL’ye odunun fiyatı ise 450 TL’den 1.100 TL’ye çıktı. Devletimizden artan maliyetlere müdahale etmesini bekliyoruz. Vatandaşımıza ekmek çıkarmakta zorlanıyoruz. Fırıncı esnafına un ve maya tahsisi yapılması, elektrik ve doğalgaz fiyatlarının düşürülmesini bekliyoruz. Her gün binlerce lira zarar ediyoruz. Ekmeği çift yapmamıza rağmen maliyetleri karşılayamıyoruz. Fırıncılarımız ile vatandaşımız karşı karşıya kalıyor. Buna bir dur denmesi gerekiyor.  Fırıncılar olarak halkımızın temel ihtiyacı olan ekmeği çıkarmak için resmen mücadele ediyoruz” dedi.