Siyaset 8.08.2022 20:59:00 0

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ YILMAZ TUNÇ 20.ULUSLARARASI KURUCAŞİLE AHŞAP TEKNE VE YAT FESTİVALİ’NDE KONUŞTU

“KURUCAŞİLE’YE ÇOK ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPTIK VE YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ.”

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ YILMAZ TUNÇ 20.ULUSLARARASI KURUCAŞİLE AHŞAP TEKNE VE YAT FESTİVALİ’NDE KONUŞTU

“KURUCAŞİLE’YE ÇOK ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPTIK VE YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ.”

Kurucaşile Belediyesi’nin düzenlediği 20. Uluslararası Ahşap tekne ve yat festivali AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un katılımı ile Kurucaşile sahilinde yoğun ilgi ile gerçekleştirildi.

Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın’ın açış konuşması ile başlayan festivalde, AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç’ta festivalde yaptığı konuşmada Kurucaşile’de bu birlik ve beraberlik bu güzellik ilahiyane yaşasın. Kurucaşile İlçemiz bizim gözbebeğimiz. Kurucaşilemiz zarafetiyle insanları büyüleyen, yeşiliyle-mavisiyle, doğa harikası bir yer. Menderes döneminde 1957’de ilçe oldu. 1958’de belediye oldu. O günden buyana önce Zonguldak’ın ilçesi sonra Bartın il olunca Bartın’ın ilçesi olarak en uzak ilçe olarak şu anda görünüyor; ama Kurucaşile ilçemizi Bartın’ımıza yakınlaştırmak için dağları delmeye devam ediyoruz.

Sayın Binali Yıldırım “Dön babam dön! Bitmek bilmedi Kurucaşile yolu!” Demişti.

AK Parti Grup Başkanvekili Tunç konuşmasında; 2009 yılında 7. düzenlenen Ahşap Yat Festivalinde o dönemki Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım bu kürsüye çıkmıştı. “Ben dedi! Bartın’dan buraya helikopter ile gelecektim, ama Milletvekilimiz dedi ki; Hayır! Helikopter ile Bartın’a kadar. Bartın’dan minibüse bineceğiz ve Kurucaşile’ye minibüs ile gideceğiz demişti.”Minibüse binerek bir buçuk saatte dönerek bu yollardan geldik. Festival alanına geldiğimde neden minibüs ile geldiğimi anladım. Dedi bana.”Kürsüye çıkarak; “Dön babam dön! Bitmek bilmedi. Kurucaşile yolu! Helali hoş olsun! Şu kadar duble yol yaptık! Şimdi de Bartın Kurucaşile ile Cide arasında sıkışacak halimiz yok! Hemen başlatıyoruz demişti.”

“Kurucaşile-Bartın 25 dakikaya düşecek”

“Sayın bakanımız o gün projelerin talimatını verdi. Kurucaşile yolunda dağlar delinmeye başladı. Çakraz Tünelini bitirdik. Amasra Tüneli bağlantısını bitirdik.Cumayanı Tünelini ve viyadüğünü bitirdik. Dizlermezeci, Meydan Tünelini bitirdik. Tekkeönü-Kurucaşile arasında çalışmalar devam ediyor. Tekkeönü-Karaman arasında tünel bitmek üzere. İnşallah kısa süre içerisinde önümüzdeki günlerde çalışmalar hızlı bir şekilde başlayıp devam edecek. Kurucaşile İlçemiz ile Bartın il merkezimiz 25 dakikaya düşecek. Buradan Cide’ye de proje çalışmaları devam ediyor. Dağları delerek vadileri viyadüklerle aşarakgen bu proje bu büyük bir yatırım. Maliyeti 3.5 milyar yani iki Boğaziçi köprüsü maliyetinde. Bu büyük yatırımlardan dolayı önce Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve projeyi başlatan ve devam ettiren o dönem Ulaştırma Bakanımız şimdi AK Parti Genel Başkanvekilimiz olan Binali Yıldırım’a yine; Kurucaşile’yi birlikte ziyaret ettiğimiz Ulaştırma Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na çok teşekkür ediyoruz. Projeyi yakından takip ediyoruz.”

“Kurucaşile’mizi modern bir hastaneye kavuşturacağız.”

“Sadece yol çalışmaları değil belediyemizle birlikte Kurucaşile’mize önemli eserler kazandırdık, kazandırmaya devam ediyoruz. Kurucaşile stadımız tekrar onarıma girecek ve imar çalışmaları sonuçlanmış Hastane ile ilgili çalışmaları başlatmıştık. Arsa problemi çözüldü. İnşallah onunda temelini atmak nasip olur. Kurucaşile’mizi modern bir hastaneye kavuşturacağız.”

“Kurucaşile’mizin altyapısı, dere ıslahları olmak üzere, ani yağışlarda ilçemizin merkezini ani yağışlarda zarar görmesin diye orman içerisine 10 adet bent yaptık.Tekkeönü derelerinden tutunda Kurucaşile merkezdeki dereleri ıslahına varıncaya kadar çok önemli yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.”

“Ahşap tekne imalatı Kurucaşile için vazgeçilmez”

“Tabikii Ahşap tekne imalatı Kurucaşile için vazgeçilmez. Osmanlıdan buyana devam eden bir geleneği ustalarımız sürdürüyor. Bu geleneği Osmanlı’dan bu yana sürdüren ahşap yat tekne ustalarımıza buradan şükranlarımı sunuyorum. Ahirete intikal etmiş olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Bu geleneğidevam ettirebiliyorsak ne mutlu. İşte onun için Tekkeönünde Ahşap yat sanayi sitesi inşaatına başladık. Orada ve Kurucaşile İlçemizde önemli bir istihdam alanı olacak. Ahşap tekne yat imalatı kooparatifleşmeyle ve sanayi sitesinde inşallah çok daha verimli bir şekilde bölgeye ülkemizin ekonomisine hizmet verecek. İşte bu geleneğin tanıtımını sağlayan bu festivaller önemli. Festivale Kültür bakanlığımız bu güne kadar çok destek verdi. Kültür Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz.

Kurucaşile’lilerin yoğun ilgi gösterdiği 20 Uluslararası Ahşap tekne ve yat festivali, konuşmaların ardından yöresel sanatçılardan Hasan Yılmaz’ın konseri ve ödül törenleri ile devam etti. Festivale AK Parti Grup Başka Tunç’un yanısıra, ilçe protokolü ile ahşap tekne ve yat ustaları katıldı.